HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT


Koncerty w Grecji - udział w uroczystych obchodach Dnia Polonii,
Dnia Flagi Państwowej oraz Święta Konstytucji 3 Maja
Grecja w dniach 27.04 - 5.05


      Zwiedzaliśmy Ateny, jedno z największych miast światowej historii w którym narodziły się takie pojęcia intelektualne jak wolność, demokracja, odpowiedzialność narodowa, humanizm. Byliśmy oglądać wizytówkę Grecji, serce miasta jakim jest najwyższe, jedno z trzech wzgórz, ozdobione zabudowaniami na szczycie, zajmujące centralne miejsce, wzgórze Akropolu. Ze swoimi stromymi skałami a także płaską płaszczyzną szczytu sprawiły, że nadawała się do zamieszkania w epoce neolitycznej. Kult bogini Ateny rozprzestrzenił się tutaj już w VII wielu p.n.e. W okresie złotego wieku Peryklesa w połowie V wieku p.n.e., gdy wzniósł na Akropolu nowe świątynie, powstało tu miejsce, gdzie kultura i cywilizacja antycznej Hellady osiągnęły swój najdoskonalszy wyraz.

     W drodze do sanktuarium bogini Ateny, zatrzymaliśmy się na południowej stronie wzgórza, aby zwrócić uwagę na Odeon. Ta antyczna scena muzyczna w swojej historii była świadkiem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych i można ją porównać do współczesnej filharmonii. Jak się dowiedzieliśmy Odeon mieszczący 3500 miejsc, został ufundowany przez maratończyka w II wieku na cześć swojej nie żyjącej małżonki. Widzieliśmy więc miejsce, gdzie do dnia dzisiejszego odbywają się na tej scenie najważniejsze wydarzenia kulturalne i muzyczne w Grecji.


    Oglądaliśmy ruiny niezwykłych budowli powstałych na fundamentach jeszcze starszych budowli, wyrażające ideały estetyczne klasycznej Grecji. Mieliśmy szybką powtórkę z mitologii, którą przerabialiśmy w ławach szkolnych, ale miło było wysłuchać naszej przewodniczki. Usłyszeliśmy, że gdy na świecie rządzili bogowie mitologiczni to wierzono, że każde z nich miało pod opieka jakiś obszar. Tutaj na tej ziemi w ciągłych konfliktach rządzili Posejdon i Atena. Bogowie olimpijscy nie chcieli sie wtrącać do ich waśnie, ale zdecydowali, że zwycięzcę wyłoni najcenniejszy prezent jaki każde z nich może podarować ludzkości, zaś nagrodą będzie przejęcie przewodnictwa nad miastem. Posejdon uderzył swoim trójzębem w skałę i wypłynęła woda, która niestety była słona. Natomiast Atena podarowała znacznie cenniejszy prezent jakim było drzewko oliwne, które jest cenne nie tylko jako owoc, ale również uzyskany z niego olej służył do kadzideł i lamp oliwnych.

      Na tym przykładzie mogliśmy zauważyć, że antyczni bogowie również nie mieli łatwego życia, żyli w ciągłych sporach, zdradach i rywalizacji między sobą. Często również narodziny bogów były owiane aurą tajemniczości. Jak podają mity patronka miasta narodziła się z Zeusa, który miał wcześniej romans z mamą Ateny - Mądrością. Gdy ta zaszła w ciążę, władca przestraszony konsekwencjami a także gniewem swojej prawowitej małżonki Hery, połknął kochankę, sam stając się w ten sposób uosobieniem mądrości. Gdy przyszedł czas narodzin, Atena wyskoczyła z jego głowy.

     Część panteonu w czasie naszej wizyty była ubrana w rusztowania w celu rekonstrukcji i odnowy. Ta budowla będąca szczytowym osiągnięciem Grecji antycznej potrzebuje ogromnych środków finansowych, aby następne pokolenia tak samo jak my, mogły oglądać piękno i harmonię tego pogańskiego sanktuarium bogini mądrości Ateny, patronki tego miasta. Dla tej bogini pod świętą skałą Akropolu wybudowano świątynie, teatry, stadiony i wiele innych miejsc kultu bowiem Akropol był znany w całym basenie Morza Śródziemnego ówczesnego świata.

    Jak wielu turystów byliśmy oczarowani tym miejscem. Wspaniały widok z wysokości 156 m wysokości na tętniące życiem miasto i okolicę, zapierał dech w piersiach. To wzniesienie ozdobione zabudowaniami na swoim szczycie przyciąga wzrok nie zależnie od miejsca gdzie się znajdujemy. 



       Po niżej świętego wzgórza było nam dane zobaczyć i wejść na Areopag - miejsca, gdzie św. Paweł wygłaszał swoje przemówienia przed pójściem do Koryntu, stojąc wysoko na tym wielkim kamieniu. Była to zaledwie mała grupa jednak ludzie ci uwierzyli w świętą misję tego pobożnego Apostoła. Tutaj również poznał znanego wówczas filozofa o imieniu Seneka Młodszy z którym korespondował. Przy Areopagu znajduje się także tablica z dziejami apostolskimi i słowami wygłoszonymi w tym miejscu przez świętego.
     W tym historycznym miejscu w którym dane nam było stanąć w 2001 roku nasz Ojciec święty Jan Paweł II modlił się i uczcił pamięć św. Pawła. Tutaj również odbyło się Jego spotkanie z greckimi przywódcami kościoła prawosławnego.