HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT
     




















































































































































































































































































































































































































































































































































































            W dniach 31.05 - 10.06 przebywaliśmy na Kresach Wschodnich. W sobotę 02 czerwca wzięliśmy udział w I Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej w Ejszyszkach, gdzie zdobyliśmy Srebrną Wstęgę Solczy (II nagroda) oraz nagrodę specjalną - telewizor. Chociaż deszczowa pogoda nas nie rozpieszczała, byliśmy pozytywnie nastawieni.


Więcej foto
       Zamieszkaliśmy w hotelu „Zagroda” w małej miejscowości Jowaryszki k/Trok skąd dojeżdżaliśmy autokarem na konkurs i mszę św. do kościoła p.w.Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach.


Więcej foto

        03 czerwca w niedzielę rano, pojechaliśmy do Wilna pod dom św. Siostry Faustyny Kowalskiej na Antokolu, gdzie z harcmistrzem ks. Dariuszem Stańczykiem, grupą harcerzy Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej z Czarnego Boru i wiernych, odmówiliśmy krótką modlitwę, aby zaraz udać się do Wileńskiej Polskiej Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela. Tutaj ks. Dariusz odprawił poranną niedzielną mszę św. w której  uczestniczyli harcerze z WHM, dyrekcja szkoły na czele z panią dyrektor Edytą Zubel. Byli obecni również m.in. wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego Czesław Olszewski, poetka wileńska Alina Lassota i wielu innych znakomitych gości. Po mszy św. odbył się koncert naszego chóru, przyjęty entuzjastycznie przez zebraną publiczność. Po tym wspaniałym spotkaniu z Rodakami, udaliśmy się na mszę św. do Ejszyszek, która była odprawiana w intencji wszystkich chórów biorących udział w konkursie.




     Jak informowały rozwieszone plakaty, wiele zespołów obok występu konkursowego prezentowało się również w innych miejscowościach rejonu Solenicznickiego. Nasz zespół wystąpił dla Polaków w niedzielne popołudnie w miejscowości Taboryszki w Polskiej Szkole Podstawowej, gdzie mieści się muzeum „Nadwornej Malarki Ostrobramskiej” Anny Krepsztul. Wybór ten nie był przypadkowy, bowiem wielu członków chóru znało osobiście panią Annę, przyjeżdżając w latach poprzednich na Wileńszczyznę, gdzie spotykali się z tą wspaniałą, pełną optymizmu kobietą, która pomimo ciężkiej choroby zawsze była uśmiechnięta i otwarta dla innych. Rok 2012 w 80 rocznicę urodzin i 05 rocznicę śmierci malarki, został ogłoszony w Rejonie Solecznickim rokiem Anny Krepsztul.


Więcej foto
           Od siostry artystki - opiekunki muzeum - pani Danuty Mołoczko, otrzymaliśmy w prezencie obraz namalowany przez malarkę, po czym udaliśmy się pod miejscowy kościół p.w. św. Michała Anioła, aby zrobić wspólne zdjęcie, bowiem ta świątynia była przedstawiana na wielu  Jej obrazach (jeden z nich podarowany osobiście przez panią Annę, jest w naszej pracowni muzycznej). Następnie udaliśmy się na cmentarz, aby oddać hołd malarce.



      W Taboryszkach spotkaliśmy się również z poetką panią Aliną Lassotą, autorką słów Górniczej Litanii do której muzykę napisał na naszą prośbę Józef Świder. W Wilnie byliśmy już kilka razy, ale urok tego pięknego miasta z barokowymi zabytkami i piękną starówką, nigdy nie przestanie nas zachwycać.


Zdjęcia są już w trzeciej galerii.
          Jak przystało na chórzystów śpiewaliśmy w zwiedzanych świątyniach jeżeli było to tylko możliwe, próbowaliśmy miejscowych specjałów, chłonęliśmy atmosferę i urok tego wspaniałego miasta. Oglądaliśmy piękną, chociaż zachmurzoną panoramę Wilna ze wzgórza - Góry Trzykrzyskiej.


Zdjęcia są już w trzeciej galerii.
           Będąc w Wilnie, nie można było ominąć  miejsc  bliskim wszystkim Polakom. Cmentarz na Rossie jest najstarszą - liczącą blisko 250 lat - i najbardziej znaną nekropolią, często określaną jako jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Spoczywają tutaj prochy zasłużonych obywateli nie tylko dla naszego kraju, znani artyści, pisarze i poeci. Pomodliliśmy się i zaśpiewaliśmy przy najważniejszym grobie Rossy - pokrytym płytą z czarnego wołyńskiego granitu, gdzie spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego u stóp trumny ze szczątkami Jego Matki Marii. Tutaj też pochowani są m. in. profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego i inni znani i zasłużeni Polacy.


Zdjęcia są już w trzeciej galerii.
           Zwiedzając Wileńszczyznę zatrzymaliśmy się w lesie w Ponarach - miejscu największej kaźni na Kresach Rzeczpospolitej, położonym wśród zalesionych wzgórz  oddalonym o ok. 10 km od Wilna. Złożyliśmy hołd pomordowanym Polakom, wśród których był też 19 letni Bronisław Komorowski - wujek dzisiejszego Prezydenta Polski.


Więcej foto
              Byliśmy również w Trokach - miasteczku  odległym  o ok. 30 km od Wilna, wtopionym w piękną przyrodę ze wspaniałymi zabytkami, położonym na cyplu otoczonym jeziorami Galve, Lukos i Totoriškis. Tutaj oglądaliśmy miejscowe zabytki - zamek z okazałym dziedzińcem oraz tradycyjne karaimskie domy, odwiedziliśmy kienesę karaimską - świątynię grupy etnicznej i religijnej, której wiara wywodzi się z judaizmu z okresu pierwszej  świątyni jerozolimskiej.  

Więcej foto 
         Pojechaliśmy do miejscowości Mejszagoła aby odwiedzić tutaj naszych rodaków. W Polskiej Szkole Średniej im. ks. Józefa Obrembskiego chór wystąpił z koncertem. Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez dyrektorkę szkoły panią Alfredę Jankowską. Po koncercie oglądaliśmy pamiątki, zgromadzone po kapelanie AK ks. Prałacie Józefie Obrembskim, a skryba chóru dokonał wpisu do pamiątkowej księgi muzeum.


Więcej foto



         Wielu członków chóru znało osobiście tego wspaniałego, pogodnego kapłana - legendę Wileńszczyzny, który częstował swoich gości - chórzystów, gotowanymi na twardo jajkami. Po gościnie w tej szkole, podjechaliśmy na miejscowy cmentarz, aby oddać hołd, zaśpiewać i odmówić modlitwę przy grobie ks. Prałata Józefa Obrembskiego. Grób kapłana znajduje się przy kościele Wniebowzięcia NMP, gdzie przez ostatnie 61 lat mieszkał i pełnił kapłańską posługę.


Zdjęcia są galerii powyżej
              Z Mejszagoły udaliśmy się w kierunku stolicy Łotwy - Rygi. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscu szczególnym dla każdego chrześcijanina, jakim jest Góra Krzyży - wzgórze położone kilkanaście kilometrów od Szawli. W żadnym innym miejscu nie stawiano masowo krzyży z taką determinacją i na taką skalę. Nasz kolega chórzysta Stefan Marynowicz własnoręcznie wyrzeźbił i przygotował w imieniu wszystkich chórzystów, piękny drewniany krzyż , który przebył z nami całą drogę z Lubina, aby pozostać w tym świętym miejscu. Ksiądz Dariusz Stańczyk odprawił polową mszę św. w intencji członków zespołu, naszych rodzin i naszych opiekunów z ZG „Lubin” KGHM Polska Miedź S.A.


Więcej foto



            Naszym kolejnym celem była Ryganajwiększe wśród miast krajów nadbałtyckich - na zaproszenie pani Marii Puzyna-Fomin, Dyrektor Polskiej Szkoły Średniej (2) im. Ity Kozakiewicz.

„Ryga bardzo długo czekała na Waszą wizytę, by otrzymać wsparcie duchowe i kulturowe w tym niełatwym okresie życia Polaków. Bronić pragniemy naszej tożsamości i dziedzictwa przede wszystkim kulturę i duchowy poziom życia. Każda najmniejsza więź z Rodakami z Macierzy to niezastąpiony skarb. Wyrażamy od polskiej dziatwy, studentów i harcerzy, rodziców i nauczycieli, nasze wielkie serdeczne oczekiwanie, zaproszenie do Rygi, do naszego polskiego środowiska. Przybądźcie do nas, z pieśnią i dumą, że „warto być Polakiem”  na miarę bł. Jana Pawła II i wszystkich, którym Ojczyzna Polska była i jest najcenniejszą cnotą, cenniejszą niż nawet „Polska Miedź”. Niegasnące pozdrowienia wszystkim, w duchu Bóg - Honor - Ojczyzna! Dyrektor Szkoły Maria Puzyna-Fomin”



         W Rydze zaplanowany był koncert dla naszych rodaków mieszkających w stolicy Łotwy. Koncert odbył się w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez grono nauczycielskie na czele z dyrektor szkoły panią Marią Puzyna-Fomin, dzieci i zaproszonych gości.



        Podczas zwiedzania miasta oglądaliśmy najciekawsze jego zabytki, piękne kamieniczki mieszczańskie, kościół św. Piotra czy kościół św. Jakuba. Przechadzaliśmy się po centrum wśród bujnej zieleni obok pięknych fontann i dostojnych budynków, jak gmach opery narodowej itp. Chociaż starówka jest stosunkowo niewielka to i tak potrafi zachwycać a wzrok przyciąga pięknie odnowiony Dom Bractwa Czarnogłowych - siedziba stowarzyszenia kupieckiego, a na środku placu ratuszowego spogląda na turystów pomnik Rolanda, symbolizującego moc średniowiecznego miasta i bezpiecznego handlu. Ciekawą atrakcją dla nas była zmiana warty honorowej przy symbolu niepodległości państwa - Pomniku Niepodległości.


Zdjęcia są galerii powyżej
         W czwartek 07 czerwca na zaproszenie Związku Polaków w Estonii „Polonia” pojechaliśmy do Estonii - kraju usianego licznymi wyspami z pięknym miastem jakim jest Tallinn. Naszym przewodnikiem po stolicy Estonii był Polak Mariusz Gubała - członek zespołu ludowego „Lajkonik” mieszkający tutaj już od wielu lat. Również ten zakątek Europy podziwialiśmy z wielkim zachwytem, zwłaszcza, że byliśmy tutaj po raz pierwszy i możemy śmiało powiedzieć, że Tallinn to żywe muzeum. Piękne kamieniczki umieszczone przy wąskich uliczkach o których usłyszeliśmy od naszego przewodnika kilka ciekawych wydarzeń historycznych, prowadzą do tak zwanego Dolnego Miasta czyli Starówki.


       Jak nam powiedziano, Estończycy są narodem protestanckim, dlatego większość obiektów sakralnych jest protestancka. W Tallinie mieszka duża mniejszość rosyjska, więc spotykamy  liczne cerkwie prawosławne. W stolicy Estonii znajduje się też piękna świątynia katolicka i chociaż pracuje tutaj zaledwie kilkunastu księży katolickich nasza wiara nie zanika.
        W czwartek 07 czerwca spotkaliśmy się z Polakami na mszy św. Bożego Ciała w kościele p.w. św. Piotra i Pawła. Chór wykonał „Mszę Polską” Wacława Lachmana a tuż po niej obecni wysłuchali koncertu w naszym wykonaniu. Tutaj miało również miejsce kameralne spotkanie z członkami Związku Polaków w Estonii „Polonia” na czele z prezesem związku panią Haliną Kisłacz oraz członkami zespołu ludowego „Lajkonik”, którzy zaprezentowali kilka swoich utworów ludowych.


Więcej foto



    Długo zapewne wspominać będziemy pobyt w Tallinie. Byliśmy tu również świadkami niecodziennych zjawisk charakterystycznych dla tego miasta - białych nocy,  które tu występują z powodu geograficznego położenia Tallina daleko na północy.
       Niestety nadszedł czas powrotu do domu. Przebyliśmy sporo kilometrów, aby zatrzymać się w zajeździe k/miejscowości Poniewież na Litwie. Tutaj oglądaliśmy mecz Polska-Grecja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej (wynik 1:1).


          Po meczu pożegnaliśmy sie z księdzem harcmistrzem Dariuszem Stańczykiem z Litwy, który nam towarzyszył przez Litwę, Łotwę oraz Estonię i wspomagał wiedzą naszego pilota z biura Darhoss Tour Pana Andrzeja Jagiełłę. Zaśpiewaliśmy na pożegnanie kapłanowi, a prezes chóru Piotr Strzelecki wręczył pamiątkę od zespołu zapraszając do Lubina na spotkanie barbórkowe Górniczego Chóru Męskiego.



       Po półtorej godzinie jazdy, naładowani pozytywnymi emocjami po obejrzeniu dobrego meczu, znaleźliśmy się w drugim co do wielkości mieście Litwy, w Kownie. Tutaj również zachwycało nas to piękne miasto swoim urokiem. Starówka, zamek kowieński, czy miejsca uwiecznione w poezji polskiej i litewskiej, gdzie rzeka Wilia (Neris) wpada do Niemna - największej litewskiej rzeki.


Więcej foto


         Ostatni nasz postój miał miejsce w małej restauracji na terenie Polski w Augustowie. Po obiedzie w ramach podziękowania dla naszego przewodnika z biura turystycznego Darhoss Tour z Wrocławia, chór zaśpiewał okazjonalny utwór. Pan Andrzej Jagiełło - doktorant, który mieszka w Warszawie to świetnie prowadzący przewodnik. Posiada ogromną wiedzę o krajach, miastach i miejscach w których byliśmy, a na szczególny podziw zasługuje fakt, że podczas opowiadania nie posiłkował się żadnymi materiałami (z ukrycia podglądali koledzy). Prezes chóru wręczył naszemu pilotowi  skromny upominek w postaci jubileuszowej kroniki chóru.



     Z pobytu na Wschodzie wywieźliśmy pozytywne emocje. Zwiedzaliśmy miasta słynące z wielu cudownych zabytków, kościołów, kamienic, baszt czy muzeów, na zwiedzanie których trzeba by było poświęcić o wiele więcej dni. Jesteśmy zadowoleni z wyniku konkursu i dumni z tego, że naszym Rodakom, których los rzucił tak daleko od Macierzy, poprzez pieśń, mogliśmy ofiarować choć kawałek Polski. Mogliśmy przybliżyć region w którym żyjemy i opowiedzieć o naszej ciężkiej pracy i chyba najważniejsze, pokazać, że pomimo dzielących nas tysięcy kilometrów, pamiętamy o Polakach mieszkających w najdalszych zakątkach, oraz wspomóc Ich dobrym słowem, uśmiechem i tak po prostu powiedzieć - jesteśmy z Wami.

     Dodać należy, że podobnie jak to bywało podczas naszych wielu poprzednich wyjazdów na Kresy, przekazaliśmy na rzecz niektórych środowisk polskich różnego rodzaju upominki a także pomoc rzeczową. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu i życzliwości przede wszystkim Kierownictwa ZG „Lubin” KGHM Polska Miedź S.A. Pamiątki przekazał również Starosta Lubiński. Dziękujemy.
   Dużo więcej chciałoby się napisać o naszych odczuciach, ale uważam, że wystarczy jak przytoczę tutaj słowa pieśni, napisanej przez Prezesa Chóru Piotra Strzeleckiego:

„ ...To były piękne dni wszędzie, gdzie pieśń chóru rozbrzmiewała, cząstka serc naszych została i często o nich śnisz ...”

Autorzy fotografii wykonanych poczas naszego tourneée po krajach nadbałtyckich:

- Stefan Marynowicz
- Ryszard Rydz
- Krzysztof Kujawski
- Izabela Kocur
- Włodzimierz Adamski
- ks. Dariusz Stańczyk z harcerzami z WHM
- Organizatorzy festiwalu w Ejszyszkach
- Andrzej Jagiełło
- Augustyn Pakulski
- Janusz Kosmal

trasa przejazdu / czytaj na łamach portalu WHM

KRONIKA WIDEO 1/3 - Litwa


KRONIKA WIDEO 2/3 - Litwa / Łotwa / Estonia


KRONIKA WIDEO 3/3 - Estonia / Litwa - powrót do Polski
Autorami filmów do kroniki wideo są:

Stefan Marynowicz, Włodzimierz Adamski, Andrzej Jagiełło, Ryszard Rydz,
Aleksander Adamczyk, Janusz Kosmal