HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT
     


















       Barbórka w Lubinie to święto nie tylko górników, ale również wszystkich mieszkańców. Ten jeden z najbarwniejszych momentów obchodów górniczego święta, ponownie zgromadził w centrum tłumy mieszkańców, chcących zobaczyć tę niecodzienną ceremonię, bowiem według górniczych tradycji, to właśnie centrum miasta było miejscem szczególnym dla życia gwarków. Jednym z motywów przewodnich i elementem tworzącym całość wydarzenia była skóra, uznawana za atrybut górniczej pracy. Ze względu na niskie chodniki w dawnych czasach, łata-skóra, będąca na wyposażeniu górnika, służyła do opasywania się, chroniąc tym samym przed zimnymi kamieniami. Używano jej także do podkładania pod kolana lub jako nakrycie głowy, natomiast w czasie posiłku lub dzielenia zysków - jako „stół”.
       03 grudnia (poniedziałek) w ramach obchodów górniczego święta - Barbórki, tradycyjnie jak co roku w Lubinie bywa, sprzed siedziby KGHM Polska Miedź S.A., przy dźwiękach orkiestry górniczej O/ZG „Lubin”, wyruszył Pochód Lisa Majora do centrum miasta. Górniczy Chór Męski, jak co roku, czynnie uczestniczył w tradycyjnej ceremonii „Skoku przez Skórę”, czyli przyjmowania adeptów – tzw. lisów, do stanu górniczego.
     W postać Lisa Majora zawsze wciela się jeden z chórzystów. W tym roku tradycyjnym sposobem, czyli jazdą konną (na klaczy o imieniu Saga), barbórkowy orszak oświetlony pochodniami, poprowadził nadsztygar wentylacji O/ZG
„Rudna” mgr inż. Andrzej Kukliński - wiceprezes Górniczego Chóru Męskiego i był to drugi raz naszego kolegi w tej roli po sześciu latach przerwy, podczas centralnych obchodów barbórkowych w Lubinie. Klacz wraz z jeźdźcem prowadzona była w asyście inżynierów O/ZG „Rudna”, Starszego Kopackiego” - Janusza Zacharewicza oraz „Skryby” - Marcina Górskiego. Po przybyciu orszaku do centrum, Lis Major wyśpiewując swoje kwestie wraz z chórem, doprowadził młodych adeptów, „lisów”, przed oblicze „Starej Strzechy”, gdzie doszło do złożenia uroczystej przysięgi i przyjęcia ich do braci gwareckiej. Ceremonię „Skoku przez Skórę” poprowadziły „Stare Strzechy” w osobach prezesa KGHM Polska Miedź S.A. Herberta Wirtha oraz dyrektora naczelnego Zakładów Górniczych „Rudna” Mirosława Laskowskiego, bowiem w tym roku patronat nad głównymi obchodami barbórkowymi przejął Oddział ZG „Rudna”.
        Mieszkańcy miasta tłumnie przybyli do centrum, aby obejrzeć malowniczy spektakl z naszym udziałem oraz podziwiać barwny pokaz fajerwerków i napić się darmowego przedniego piwa. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., a także dyrektorzy kopalń ze wszystkich oddziałów oraz przedstawiciele władz powiatu, włodarze miasta wraz z prezydentem Lubina, panem Robertem Raczyńskim, który symbolicznie przekazał „Starszemu Kopackiemu klucz do bram miasta.
      W dzisiejszych czasach przebieg tego najbardziej spopularyzowanego obrzędu górniczego, jakim jest „Skok przez Skórę”, wpisany jest nierozerwalnie w historię Lubina i całego Zagłębia Miedziowego, a Górniczy Chór Męski ma w nim swój znaczący udział. Zdarzenie to jest częścią kultury i elementem ją tworzącym, ponieważ zdaje się być odzwierciedleniem obrzędu przejścia, czyli procesu zaznaczania przełomowych okresów w życiu człowieka, będącym pojęciem tożsamym z przechodzeniem z jednej fazy życia do drugiej, jak ma to miejsce w przypadku młodych górników przyjmowanych do górniczego braterstwa. Z tego też względu uroczystość „Skoku przez Skórę” będzie zawsze czynnikiem jednoczącym i współtworzącym środowisko górnicze, w którym doświadczenie i młodość nieustannie się przeplata i pozwala przetrwać tradycji.

więcej foto