HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT



















      Październik był bardzo ważnym miesiącem dla naszego chóru, ponieważ pojechaliśmy do Gruzji, aby wziąć udział w międzynarodowym festiwalu i konkursie chóralnym, który odbył się w Tbilisi: Fiestalonia Georgia! W dniach 23-30 października przebywaliśmy w jednym z najbardziej tajemniczych krajów leżącym na pograniczu Azji i Europy.
        
Wśród uczestników konkursu była grupa kilkuset wykonawców z różnych krajów azjatyckich i europejskich. Były zespoły taneczne, soliści wokalni, instrumentaliści i zespoły chóralne. W grupie zespołów chóralnych uczestniczyli  reprezentanci Gruzji, którzy stanowili większość, liczna grupa zespołów rosyjskich oraz chóry z Litwy, Grecji, Azerbejdżanu, Czech i Polski. Chór Górniczy był jedynym chórem reprezentującym  Polskę.
     W tej grupie Chór Górniczy odniósł bezprecedensowy sukces zdobywając czołowe miejsca we wszystkich kategoriach w których startował. Nasz chór wystąpił w trzech określonych przez organizatorów kategoriach:

1. muzyka 
folk - 1 miejsce
2. muzyka akademicka - 2 miejsce
3. muzyka pop - 2 miejsce

     Wymagało to ogromnej pracy związanej z opanowaniem na odpowiednim poziomie wykonania trudnych utworów o zróżnicowanym charakterze. Sukces jest tym większy, że konkurowaliśmy z zespołami młodszymi wiekowo i przeważnie występowali w nich wykształceni muzycy czego nie można powiedzieć o naszym zespole. Wszelkie braki nadrabiamy ogromną pracą na próbach w których niestety często nie uczestniczą wszyscy członkowie zespołu, gdyż w wielu przypadkach nie pozwala im na to praca zmianowa.


         
       Z tego powodu organizowane warsztaty artystyczne w okresie wakacyjnym pozwalają nam na zintensyfikowanie pracy, gdyż z reguły uczestniczy w nich większa część zespołu. Ponadto organizowane są dodatkowe próby dla tych którzy z różnych względów mają opóźnienia związane z oczekiwanym przez dyrygenta stopniem opanowania koniecznego materiału. Wymaga to ogromnego zaangażowania się dyrygenta na te dodatkowe próby, często 5 razy w tygodniu. W tym roku praca poświęcona na naukę trudnego repertuaru konkursowego trwała wiele miesięcy, ale efekty są wymierne.

I miejsce w kat. muzyki folk

I miejsce w kat. muzyki folk

II miejsce w kat. muzyki akadem.



II miejsce w kat. muzyki pop


       Zawsze przy wyjazdach chóru poza granicę kraju, staramy się nawiązać kontakt z naszymi Rodakami żyjącymi na obczyźnie. Dzięki naszej inicjatywie i zaangażowaniu wielu osób  z środowisk polskich w Gruzji, przy współpracy z panią Darią Szlezyngier - Sekretarzem Stacji Kaukaskiej Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego udało się zorganizować koncert polskich pieśni sakralnych i patriotycznych w nawiązaniu do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.



       Koncert, który zgromadził liczną grupę słuchaczy wśród których obok Polaków mieszkających w  Gruzji byli również Gruzini i Ormianie, odbył się w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi. Obecna była również Pani prof. Maria Filina - wykładowca na Uniwersytecie w Tbilisi - przewodnicząca Związku Polaków w Gruzji. Po koncercie Pani profesor Maria Filina zabrała głos nie szczędząc dobrych słów pod adresem naszego zespołu. Przekazaliśmy dla naszej ambasady w Tbilisi egzemplarz kroniki 50-lecia ZG - naszego zakładu opiekuńczego oraz dla Gruzińskiej Polonii inne pamiątki, w tym kufel wykonany na tegoroczne spotkanie barbórkowe chóru z grafiką nawiązującą do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
     Wyjazdy naszego chóru na konkursy wiążą się nie tylko z ciężką pracą, ale dają również możliwość zwiedzania oraz poznawania ciekawych i pięknych zakątków kolejnego kraju, jego kultury, zabytków, tradycji czy historii.



      Do Gruzji przylecieliśmy dwa dni wcześniej i o dwa dni mieliśmy przedłużony pobyt ze względu na obowiązujący rozkład lotów do tego kraju. Mieliśmy zatem możliwość skorzystać z szerszej oferty niż proponowali organizatorzy festiwalu. Towarzyszyła nam Tatia - przewodniczka gruzińska dobrze znająca swój kraj i jego historię mówiąca w języku polskim. Ze swych obowiązków wywiązała się perfekcyjnie.

      W Gruzji zwiedziliśmy trzy największe miasta - Batumi, Kutaisi i Tbilisi, ale przejazdem byliśmy również w innych miasteczkach jak np. Signagi - miasto zakochanych czy Gori - miasto które wydało na świat jednego z największych zbrodniarzy jakim był Józef Stalin. Zwiedziliśmy także wiele ciekawych miejsc, bowiem kraj ten obfituje w liczne zabytki, wiele świątyń, monastyry prawosławne powstałe często już w VI wieku w których czasami pozwolono nam zaśpiewać. Zajrzeliśmy do Jaskini Prometeusza, a także do  miasta skalnego w Upliscyche. Oczywiście pozostaje zawsze niedosyt, że nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkich wspaniałości oferowanych przez Gruzję, ale mogliśmy chociaż trochę dotknąć niektórych ważnych miejsc wartych obejrzenia.


 
       Niesamowite wrażenie zrobił na nas krajobraz i widok zaśnieżonych szczytów Małego i Wielkiego Kaukazu oraz kosztowanie potraw kuchni gruzińskiej, a także delektowanie się miejscowym winem z którego słynie Gruzja. Mieliśmy możliwość gościć w gospodarstwie agroturystycznym w Gurdżaani, gdzie byliśmy na kolacji zorganizowanej w formie tradycyjnej gruzińskiej uczty - supry, pełnej lokalnych specjałów jak m.in. placki chaczapuri, pierożki chinkali, gruzińska sałatka z ogórków, pomidorów i kolendry, szaszłyków, serów i chleba oraz czaczy, domowego wina czy lokalnej lemoniady. Gruzińska uczta - supra nie ma nic wspólnego z pijaństwem i obżarstwem, ponieważ jest uświęconą ceremonią, pretekstem do uczczenia życia i śmierci, jest uczynieniem z historii - teraźniejszości. Właśnie temu służą toasty, które wznosi Tamada, przewodzący całej ceremonii.



     W Batumi spotkaliśmy się z przedstawicielami Narodowego Chóru Adżarii z którym nawiązaliśmy kontakt dzięki pośrednictwu Pani Iwony Krasoń - dyrektor Biura Darhoss Tour z Wrocławia. Byliśmy zachwyceni ich sposobem śpiewania czego dali nam próbkę w czasie krótkiego koncertu. Nasz chór nie pozostał dłużny wykonując kilka utworów. Może to być początek naszej dalszej współpracy.
      Pobyt naszego chóru na festiwalu w Gruzji zapamiętamy na długie lata, ponieważ spotkali się tutaj przedstawiciele różnych krajów i narodowości aby głosić pokój, przyjaźń, relacje braterskie i solidarność za pomocą sztuki tańca, śpiewu i muzyki. Wprawdzie Gruzja jak mówi encyklopedia leży geograficznie już w Azji to Gruzini czują się Europejczykami i to się na każdym kroku odczuwa. Wspaniały kraj i wspaniali, życzliwi ludzie. Żegnaliśmy Gruzję z żalem, że nie było czasu na jej bliższe poznanie.


Kronika - przesłuchania konkursowe
Wideo: Stefan Marynowicz, montaż: Janusz Kosmal

Kronika - koncert dla Niepodległej w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi
z okazji 100. roczniczy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wideo: Stefan Marynowicz, montaż: Janusz Kosmal

Kronika - odkrywany Gruzję
Wideo: Stefan Marynowicz, montaż: Janusz Kosmal

więcej foto / Dziękujemy Paulinie Dąbrowskiej i Izabeli Kocur za wykonanie części zdjęć.