HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT



















      W niedzielę 12 lutego obchodziliśmy 43. rocznicę powstania Górniczego Chóru Męskiego. W kościele filialnym pw. św. Antoniego we wsi Obora odbyła się uroczysta, dziękczynna msza święta w intencji: chórzystów, ich rodzin, przyjaciół i opiekunów - O/ZG „Lubin” i KGHM Polska Miedź S.A.
   Przed liturgią wykonaliśmy utwór w hołdzie dla kolegów, których nie ma już wśród nas „Epitafium”, kompozycję prof. Józefa Świdra do słów naszego chórzysty, Piotra Strzeleckiego. Podczas nabożeństwa wykonaliśmy wiele utworów przygotowanych specjalnie na naszą mszę św. rocznicową, w tym części stałe mszy Franciszka Kostingera: Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei z towarzyszeniem organów, na których grał mgr Ryszard Rydz.
       Mszy św. celebrowali: proboszcz ks. Paweł Kajl oraz ks. prałat Wiesław Migdał a świątynia w Oborze zgromadziła w swoich murach nie tylko mieszkańców, ale również wielu zaproszonych gości.
Górnicy mieszkający w Oborze w mundurach galowych służyli do mszy św. jako ministranci ognia i ministranci światła. Poczet sztandarowy wystąpił specjalnie z okazji rocznicy naszego chóru, a w jego skład wchodzili również górnicy z Obory - Zbigniew Karaś, Mirosław Krycka, Piotr Witwicki.


         
      Po nabożeństwie chór wystąpił z koncertem okolicznościowym, który wypełniły utwory stanowiące przekrój naszego repertuaru z minionych lat. Były utwory sakralne, patriotyczne, ludowe, górnicze i rozrywkowe. Na zakończenie nieoczekiwanie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od ks. prałata Wiesława na temat funkcjonowania zespołu w środowisku Zagłębia Miedziowego i miasta. Ksiądz prałat Wiesław pracuje w Lubinie również 43 lata i wielokrotnie, bo co roku, mieliśmy okazję się spotykać podczas tradycyjnych mszy barbórkowych.

„Jesteście żywą wizytówką naszego Zagłębia Miedziowego - powiedział prałat - tam, gdzie słychać śpiew, tam jest miłość, radość, szacunek dla drugiego człowieka. Niech to wam przyświeca i towarzyszy na długie lata.”

        Druga część uroczystości przebiegała w sali bankietowej Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie w Lubinie. Na początek prezes chóru, Andrzej Kukliński, powitał chórzystów, nasze rodziny oraz zaproszonych gości, wśród których był również prezes  Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Andrzej Drozdowicz oraz przedstawiciele orkiestry górniczej O/ZG Lubin.



         W obecności gości i członków naszych rodzin przyszła kolej na wręczenie dyplomów okolicznościowych dla kolegów, którzy obchodzą w tym roku swoje indywidualne rocznice pracy w zespole. Aktu dokonali: dyrygent, prezes chóru i prezes PZChiO Andrzej Drozdowicz:

  5-lecie pracy w chórze - Agnieszka Kujawska, Piotr Tomczyk, Mateusz Wiszowski, Janusz Dorosz
10-lecie pracy w chórze - Jarosław Bodakowski
15-lecie pracy w chórze - Mariusz Kocur, Janusz Kosmal, Włodzimierz Adamski
20-lecie pracy w chórze - Aleksander Adamczyk, Włodzimierz Łuczak
40-lecie pracy w chórze - Jan Staniewski

10-lecie pracy w chórze jako dyrygent - Krzysztof Kujawski: (w chórze 23 lata)

       „Najlepszy dyrygent wśród górników i najlepszy górnik wśród dyrygentów”

      Głos zabrał nasz gość specjalny, prezes PZChiO Andrzej Drozdowicz, który powiedział wręczając podziękowanie, że: „Po muzyce tylko cisza jest piękniejsza”. Upominek i gratulacje otrzymaliśmy również od przedstawicieli Orkiestry Dętej działającej przy O/ZG „Lubin”.

Pamiątka od prezesa PZChiO
pana Andrzeja Drozdowicza
Pamiątka od Burmistrza Miasta i Gminy Jaraczewo
pana Dariusza Strugały - któremu obowiązki nie pozwoliły na przyjazd



          W następnej kolejności były również wręczane odznaki i legitymacje członków Stowarzyszenia Górniczy Chór Męski dla naszych kolegów i koleżanki - asystentki dyrygenta, Agnieszki Kujawskiej. Przez ostatnie dwa lata nie było szans na kolejne spotkania rocznicowe, więc zaległości były duże.



      Na zakończenie ceremonii zaśpiewaliśmy kilka utworów. Dla nas szczególnym był pierwszy w z nich: „Kołysanka” z muzyką Jana Maklakiewicza do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który był dedykowany naszym paniom. Bardzo dziękujemy naszemu Opiekunowi - O/ZG „Lubin” oraz Zarządowi KGHM Polska Miedź S.A. za w wsparcie finansowe i merytoryczne.

         Dziękujemy Marysi Wajman za poświęcenie swojego czasu, zaangażowania się bezinteresownie na rzecz chóru i wykonanie dokumentacji zdjęciowej z dzisiejszej uroczystości.

Zdjęcia: Marysia Wajman  /  więcej foto

WIDEO
Część utworów z tej uroczystości


Kamera: Jarosław Bodakowski
Kamera: Stefan Marynowicz