HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT



















     W dniach 25-29 października przebywaliśmy w Złotym Stoku, gdzie zorganizowaliśmy jesienne warsztaty artystyczne aby przygotować utwory do wykonania podczas zbliżających się uroczystości, zwłaszcza tych barbórkowych. W warunkach komfortowych mieliśmy możliwość dopracować utwory już nam znane, ale których od zeszłorocznego okresu barbórkowego nie śpiewaliśmy ze względu na inne priorytety, ponieważ mamy w swoim repertuarze utwory różnego gatunku.
          Przed nami występy podczas akademii i koncertów barbórkowych, więc czas warsztatów został dobrze wykorzystany nad warsztatem muzycznym i doskonaleniem swoich wokali a także pozwolił dopracować dbałość emisyjną oraz utrwalaniem dobrych nawyków śpiewaczych
.

            Jeden z wieczorów po ciężkim dniu prób, został wykorzystany na "Wieczór wspominkowy". Autorem i realizatorem tego wieczoru był nasz kolega Piotr Strzelecki - chórzysta, współzałożyciel chóru górniczego  i poprzedni jego prezes przez 32 lata. Piotr opowiadał o początkach chóru, chwilach smutku i radości, wyjazdach i koncertach lat minionych. Na tym spotkaniu była również rodzina prezesa - osoby bliskie Jego sercu, które przyjechały specjalnie na tą uroczystość.



       Piotr jest fantastycznym tekściarzem i poetą, człowiekiem wrażliwym na piękno muzyki i poezji, gawędziarzem, którego można słuchać godzinami, kiedy opowiada o tradycjach górniczych i o sytuacjach zaistniałych w naszym Zagłębiu Miedziowym. Spod Jego pióra wyszło wiele tekstów zarówno tych żartobliwych jak i poważnych, do których profesorowie pisali muzykę i w ten sposób powstawały utwory specjalnie dla naszego chóru. Wiele ich mamy w repertuarze jak choćby "Epitafium" do którego muzykę skomponował prof. Józef Świder.

Wiersze Piotra Strzeleckiego czyta Jarosław Bodakowski
Autor: Marcin Rycicki

          Tego wieczoru chórzyści wraz z chóralnym zespołem muzycznym śpiewali piosenki z tekstami Piotra, który rożne historie związane z życiem chóru potrafił opisać i zamienić w fajną piosenkę. Pomiędzy śpiewami były prezentowane teksty utworów poetyckich czy żartobliwe wiersze czytał pięknym barytonowym głosem Jarosław Bodakowski. Bardzo dziękujemy Piotrze za ten sentymentalny 
"Wieczór wspominkowy", za to co zrobiłeś dla chóru, Twoje zaangażowanie i poświęcenie. Dziękujemy za rość i optymizm czerpanych z Twoich pieśni jak choćby z utworu "Jedynie w chórze".

       Złoty Stok to urokliwe miejsce, bowiem jest tutaj czynne muzeum - kopalnia, gdzie odbywała się właśnie w tym terminie Międzynarodowa Konferencja Naukowa, poświęcona tradycjom górniczym z okazji 750-lecia tradycji górniczych Złotego Stoku na którą zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów.



      Od początku istnienia Zespołu staramy się w środowisku górniczym i nie tylko, aby pokazywać elementy tradycji górniczych. Mamy w chórze absolwentów którzy ukończyli AGH w Krakowie z lat 60-tych - Piotr Strzelecki czy Jan Dusza - który od czasów studenckich wciela się rolę Lisa Majora najpierw na uczelni a także na krakowskim Rynku, a po dzień dzisiejszy króluje w tej roli w środowisku Zagłębia Miedziowego.


         Starsi koledzy chórzyści mają bardzo dużą wiedzę na temat tradycji górniczych. W roku 2017 mieliśmy nawet okazję odwiedzić Uniwersytet Górniczy w Leoben w Austrii. W murach tej uczelni na przełomie XIX i XX stulecia a więc w okresie zaborów, krystalizowały się elementy tradycji górniczych, które były rozwijane i zapisywane przez studentów polskich tam studiujących. Tradycje te zostały przeniesione do odradzającej się Rzeczpospolitej i do dnia dzisiejszego są żywe w środowisku górniczym w Polsce.



      W Kopalni Złotej w mrocznych chodnikach kopalni robiących odpowiedni nastrój, uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć ceremonię "Skoku przez skórę" i wysłuchać koncertu pieśni górniczych. Była to gradka dla uczestników bowiem jesteśmy jedynym górniczym chórem męskim w Polsce. Dla nas był to również czas podekscytowania, bowiem nie wykonywaliśmy jeszcze ceremonii "Skoku przez skórę" w takich warunkach. Były sygnały - zwłaszcza od osób które dawno nie oglądały tego widowiska lub oglądały po raz pierwszy, że mogli myślami się cofnąć w czasie co najmniej o jeden wiek.
          W tym miejscu dziękujemy właścicielce Kopalni Złota, pani Elżbiecie Szumskiej za zaproszenie chóru i możliwość zrealizowania tego projektu. Dziękujemy również za możliwość zwiedzania kopalni z przewodnikiem, gdzie każdy z nas mógł sobie wybierać trasę na miarę swojej kondycji fizycznej a bardzo wielu z nas pierwszą młodość ma już za sobą. Z całą świadomością możemy i chcemy potwierdzić, że kopalnia robi wrażenie, polecamy bo jest co oglądać.



         Na zakończenie naszych warsztatów chóralnych, wzięliśmy również udział w niedzielnej mszy św. w miejscowym kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Tutaj zapewniliśmy oprawę muzyczną eucharystii i liturgiczną, bowiem nasz chórzysta Paweł Słota jest diakonem - czyli posiada pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych.



      Po mszy św. przed ołtarzem wykonaliśmy koncert utworów o tematyce sakralnej i górniczej. Na zakończenie naszego występu, ks. Paweł Paździur będący pod wrażeniem chóru górniczego, podziękował i zapraszał ponownie do odwiedzenia tej świątyni. Na pamiątkę naszego pobytu prezes chóru Andrzej Kukliński przekazał proboszczowi publikację naszej ostatniej kroniki.

         Wyjazd na festiwal stał się możliwy dzięki finansowemu wsparciu KGHM Polska Miedź S.A, a pomoc organizacyjną udzieliły nam Zakłady Górnicze Lubin. Serdecznie dziękujemy.

więcej foto  / autorzy: Marcin Rycicki, Piotr Bołkanowicz oraz Piotr Zboiński - pomógł przy zdjęciach w kościele.

KRONIKA WIDEO
Ceremonia "Skoku przez skórę" i koncert w sztolni "Gertruda"

KRONIKA WIDEO
Krótki koncert po niedzielnej mszy św.

Autor filmów: Jarosław Bodakowski - zalecamy słuchawki do lepszego odbioru audio