HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT
     























































































































































































       W piątek 30 maja w filialnym kościele p.w. św. Antoniego w Oborze odbył się  koncert zespołu muzyki średniowiecznej Xeremia z francuskiej Gminy Sathonay-Camp, oraz Górniczego Chóru Męskiego. Zespół z Francji wykonuje utwory z epoki średniowiecza na licznych instrumentach dawnych a artyści ubrani są w stroje stosowne do epoki.




        Muzycy przyjechali wraz z samorządowcami w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy Gminą Lubin a partnerską francuską Gminą Sathonay-Camp k/Lyonu.




        Obecni w kościele, wśród których byli samorządowcy na czele z wójt Gminy Lubin Panią Ireną Rogowską, włodarze z ościennych miejscowości, dyrektor ds. Pracowniczych Oddziału Zakładów Górniczych „Lubin” KGHM Polska Miedź S.A. Pani Cecylia Stankiewicz, mer Gminy Sathonay-Camp pan Pierre Abadie z samorządowcami. Zebrani wysłuchali koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Xeremia oraz koncertu chóru. Na pamiątkę tego wydarzenia francuscy artyści zostali obdarowani pamiątkami od naszego zespołu, które wręczył dyrygent chóru Krzysztof Kujawski.



            Po koncercie  wszyscy udali sie do miejscowej świetlicy, gdzie zgromadzeni mieli  okazję zobaczyć inscenizację ceremonii „Skoku przez Skórę” i  wysłuchać pieśni górniczych w wykonaniu Górniczego Chóru Męskiego. W postać Lisa Majora zawsze wciela się jeden z chórzystów a w dniu dzisiejszym tą ważną postacią był wiceprezes chóru Andrzej Kukliński.




        Lis Major wyśpiewując swoje kwestie wraz z chórem, doprowadził młodych adeptów, „lisów”, przed oblicze „Starej Strzechy”, gdzie doszło do złożenia uroczystej przysięgi i przyjęcia Ich do braci gwareckiej. W dniu dzisiejszym byli to członkowie delegacji francuskiej Gminy Sathonay-Camp.




        Prezes chóru Piotr Strzelecki przybliżył naszym francuskim gościom górnicze tradycje kultywowane w Zagłębiu Miedziowym. Po ceremonii „Skoku przez skórę”, dalsza część spotkania prowadzona była przez Prezydium w „sprawach piwnych nieomylnym” gdzie dominowała dobra zabawa.



         Program był dobrze przygotowany -  była to pięknie i atrakcyjnie przeprowadzona część spotkania w czasie której wszyscy dobrze się bawili. Na koniec byliśmy pod urokiem koncertu szlagierów francuskich i włoskich w wykonaniu artystki pani Brigitte Duboeuf z grona naszych francuskich gości, która zachęcała uczestników do tańca.  




          Chórzyści w tej części spotkania również dali się zauważyć, bowiem nasz baryton Jarosław Bodakowski zaśpiewał Arię Torreadora z opery Carmen oraz znany przebój O Sole Mio po polsku, którego się nauczył w kopalni pod ziemią gdzie akompaniował mu silnik wentylatora pracującego w słabo przewietrzanym wyrobisku. Naszego solisty z tak potężnym i wspaniałym głosem nic nie jest w stanie zagłuszyć.



Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Do domu wracali wszyscy w dobrych  nastrojach.

więcej foto / Podziękowanie dla Krzysztofa Porzyckiego za wykonanie części zdjęć.

WIDEO KONCERT

Zdjęcia: Stefan Marynowicz
Montaż: Janusz Kosmal


WIDEO CEREMONIA  "Skoku przez skórę"