HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT
     







































































































      W niedzielę 28 czerwca tuż po koncercie w Leszczynie podczas XVI Dymarek Kaczawskich, grupa chórzystów pojechała do Garbicza, aby wziąć udział w warsztatach artystycznych organizowanych przez pasjonatów muzyki - Grażynę i Roberta Olejarzów w pałacu Magnat. Przez 4 dni podczas X Ogólnopolskich Warsztatów Chóralnych i V Ogólnopolskich Warsztatów Wokalnych Garbicz 2015, pod opieką wybitnych autorytetów chóralistyki z Akademii Muzycznej z Poznania i Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, ćwiczyliśmy i udoskonalaliśmy nasze umiejętności a wykładowcami byli:

Prof. zw. dr hab. Grażyna Flicińska-Panfil
Prof. zw. dr hab. Leszek Bajon
Prof. Barbara Bajon
Prof. dr hab. Andrzej Ogórkiewicz
Prof. dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon

      Tematem tegorocznej edycji warsztatów, była twórczość kompozytora Jana Szopińskiego. Nam głównie chodziło o mszę Missa Brevis, którą chcemy wykonać na koncercie barbórkowym w grudniu z okazji 35-lecia powstania Górniczego Chóru Męskiego. Oczywiście z przyjemnością uczyliśmy się innych - nowych dla nas utworów na chór mieszany - jak np. Ave Maria - Jana Szopińskiego, Ave Maria - W.A.Mozarta oraz utworu Panis angelicus czy Pie Jesu. Nauka i wykonanie takich kompozycji w grupie połączonych siedmiu chórów z całej Polski - uczestników warsztatów - oraz solistów operowych i instrumentalistów to wspaniałe przeżycie. Mogliśmy być dumni z tego, że stajemy się częścią tak wielkiego przedsięwzięcia - jak powiedział prof. Leszek Bajon - chóru zjednoczonej siły natury, bo natury śpiewaków amatorów.



      Codzienne zajęcia były wyczerpujące, ale dobry nastój nie opuszczał uczestników a duże poczucie humoru profesorów (zwłaszcza prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon) rekompensowało zmęczenie. Mieliśmy wykłady i uczyliśmy się trudnej sztuki oddechowej dla poprawnej emisji głosu w czasie śpiewania. Mogliśmy również korzystać z zajęć indywidualnych z emisji głosu u pani prof. Barbary Bajon, która z anielską cierpliwością starała się przekazać jak poprawnie należy wydobywać piękne dźwięki.



          Podczas warsztatów odbyły się trzy koncerty w kościołach - Gądków Wielki, Torzym oraz koncert finałowy w miejscowym kościele w Garbiczu. Podczas każdego spektaklu prezentowały się poszczególne chóry, soliści i instrumentaliści - prawdziwa uczta muzyczna której zwieńczeniem było wykonanie Missa Brevis Jana Szopińskiego. Na wtorkowy koncert 30 czerwca, specjalnie przyjechał nasz dyrygent Krzysztof Kujawski aby z garstką naszych chórzystów (13 osób) przygotować krótki koncert z repertuaru naszego zespołu.  Nie skończyło się jednak na tym jednym występie, ponieważ podczas koncertu finałowego z inicjatywy prof. Leszka Bajona, wykonaliśmy jeden z naszych utworów pod Jego dyrekcją. Byliśmy bardzo zestresowani, ponieważ utwory wykonywane przez 40-osobowy chór były dla garstki naszych kolegów dużym wyzwaniem, jednak pan prof. Leszek Bajon bardzo dobrze nas do tego przygotował.



      Możemy powiedzieć, że nauka w Garbiczu była bardzo dobrym pomysłem i przyniesie pozytywne rezultaty nie tylko dla uczestników ale i dla całego naszego zespołu. Pobyt na warsztatach był również dla nas niepowtarzalną okazją do zapoznania się z mszą Missa Brevis” Jana Szopińskiego z udziałem solistów i instrumentalistów.

więcej foto - autor foto Stefan Marynowicz

KRONIKA WIDEO -część 1

KRONIKA WIDEO -część 2

Zdjęcia: Stefan Marynowicz
Montaż: Janusz Kosmal