HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT




















   W dniach 26 czerwca - 01 lipca znaczna część członków naszego chóru przebywała w Kołobrzegu. Wzięliśmy udział w I Zachodniopomorskich Warsztatach Chóralnych, gdzie głównymi prowadzącymi byli doświadczeni pedagodzy w dziedzinie chóralistyki i dyrygentury - dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon i dr hab. Piotr Jańczak. Mieliśmy również okazję popracować z innymi utalentowanymi dyrygentami, którzy poprowadzili zajęcia: Krzysztof Kujawski - dyrygent naszego chóru i Barbara Walendzik - dyrygentka chóru „Beati Cantores” z Głogowa.
   Czterodniowy okres wytężonej nauki i pracy uważamy za bardzo owocny. Oprócz chóru górniczego w zajęciach brali udział chórzyści z chóru „Beati Cantores” z Głogowa pod dyrekcją Barbary Walendzik, chór „Sine Nomine” z Ciechanowa pod dyrekcją Joanny Makijonko, chór Kameralny ZUT w Szczecinie pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej - Salamon, przedstawiciele z chóru „Lutnia” z Wolsztyna oraz członkowie kołobrzeskich chórów: „Cantabile”, „Jedność”, „Pionier” i „Kombatant”.
      Organizatorami tegorocznych I Zachodniopomorskich Warsztatów Chóralnych była  Fundacja Morze Kultury w Szczecinie oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu gdzie odbywały się nasze zajęcia.
     Specjalnie na potrzeby naszych warsztatów, dr hab. Piotr Jańczak - dyrygent, kompozytor i pianista, napisał dwa utwory których się uczyliśmy. Praca z samym kompozytorem była  dla nas niezmiernie ciekawym i ekscytującym doświadczeniem bo przecież nie często się zdarza taka okazja aby poznać zamysł samego autora a kompozycje Piotra Jańczaka cenimy od dawna. Mogę tu przytoczyć chociażby utwór „Pater Noster” z 1999 roku, który mamy w swoim repertuarze.


 
      Zaplanowany repertuar podczas warsztatów obejmował również utwory ludowe a capella, rozrywkowe, oraz sakralne z towarzyszeniem instrumentów. Pierwszy koncert uczestników warsztatów odbył się na scenie plenerowej RCK w Kołobrzegu gdzie każdy z chórów wystąpił z koncertem prezentując swój repertuar. Na zakończenie połączone chóry wspólnie wykonały utwór „Panis Angelicus” z partią solową Jarosława Bodakowskiego i „Hymn To Freedom”. Zarówno tutaj jak i podczas następnych koncertów, występowali soliści i instrumentaliści: Nina Salamon - sopran, Jolanta Gruszka - sopran, Jarosław Bodakowski - baryton, Dominik Franczuk - fortepian, Grzegorz Strzelczyk - saksofon, Dianna Domagała - skrzypce, Ireneusz Lutz - instrumenty perkusyjne. 



   Następny koncert uczestników warsztatów odbył się w sanatorium „Bałtyk” po którym, w nagrodę otrzymaliśmy  karnety na basen z sauną z czego wiele osób skorzystało. Organizatorka warsztatów Iwona Wiśniewska-Salamon wraz ze swoimi asystentami zorganizowała wieczorek biesiadny. Tutaj dominował śpiew i wspaniała zabawa a dodatkowym bodźcem było to, że pani Iwona obchodziła swoje 50. urodziny i jubileusz pracy artystycznej. 



        Podczas pomorskich warsztatów nie mogło zbraknąć również atrakcji w postaci  rozśpiewania i ćwiczeń oddechowych na plaży. Jeżeli chodzi o ten rodzaj rozgrzewki to mamy pewien niedosyt, gdyż deszcz wyprosił przedwcześnie, wszystkich odważnych z plaży.



     Podsumowaniem warsztatów był czwartkowy koncert w bazylice konkatedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Tutaj również każdy z chórów wystąpił w przygotowanym przez siebie koncercie, następnie zostały wykonane - chociaż nie wszystkie - utwory wyuczone podczas warsztatów.



      Zwieńczeniem było wspólne wykonanie mszy „Missa brevis” Jana Szopińskiego wraz z solistkami i zespołem instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Halleluja, Sanctus, Agnus Dei, pod dyrekcją Krzysztofa Kujawskiego z akompaniamentem na fortepianie Piotra Jańczaka. Katedra wypełniona była słuchaczami wśród których nie zabrakło prezydenta Kołobrzegu z małżonką.



        Udział w warsztatach zapewne był dla każdego uczestnika kolejnym nowym przeżyciem i możliwością wymiany doświadczeń. Zawiązały się nowe kontakty i przyjaźnie, które z pewnością przyniosą pozytywne rezultaty w przyszłości. Wspaniała atmosfera panująca w rodzinie chóralnej, jakiej byliśmy częścią przez cztery dni sprawiła, że zapewne będziemy się starać by uczestniczyć w tego rodzaju warsztatach również w przyszłym roku.

mapka do hotelu / miejsce  (Internat Policealnej Szkoły Medycznej ul. Grottgera 11) 

więcej foto - dziękujemy Krzysztofowi Porzyckiemu i Stafanowi Marynowiczowi za wykonanie części zdjęć.

WIDEO
Zachęcamy do wysłuchania utworów w słuchawkach.

KRONIKA WIDEO CZĘŚĆ 1

Zdjęcia: Stefan Marynowicz
Montaż: Janusz Kosmal
KRONIKA WIDEO CZĘŚĆ 2


Zdjęcia: Stefan Marynowicz
Montaż: Janusz Kosmal