HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT



















         Ten rok nie był wyjątkiem, gdy przebywaliśmy z rodzinami w Pogorzelicy na tygodniowych warsztatach chóralnych tj. 14-22 sierpnia. Tutaj pod czujnym okiem naszego dyrygenta Krzysztofa Kujawskiego i Jego asystentki Agnieszki Kujawskiej, ćwiczyliśmy i doskonaliliśmy repertuar przewidziany do wykonania podczas czekających nas koncertów i wydarzeń muzycznych, zwłaszcza do koncertu plenerowego z Narodową Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Mariusza Dziubka pt. „Wniebodętę” w dniu 29 sierpnia 2021 r. na lubińskich błoniach, który to
koncert był naszym pierwszym występem publicznym po18 miesiącach przerwy spowodowanej głównie sytuacją pandemii SARS Covid-19.

     Codzienna praca podczas warsztatów artystycznych w Pogorzelicy w ośrodku firmy ENEA, gdzie spotykaliśmy się dwa razy dziennie na próbach przed i po południu, zaskutkowała realizacją celu, jakim było przyswojenie trudnego ze względu na zróżnicowane rytmy programu koncertu z młodzieżą Lubina i Orkiestrą.


         
       Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu KGHM Polska Miedź S.A. – za co w tym miejscu: Dziękujemy! W trakcie naszego pobytu, oprócz pracy na próbach, zostało zorganizowane wspólne śpiewanie pieśni żeglarskich, „Szantowisko”, którego pomysłodawcą i prowadzącym był nasz kolega Marek Kałużny, który wcielił się w postać kapitana żeglugi wielkiej. Było to widowisko, gdzie oprócz pieśni żeglarskich, kapitan opowiadał też o żeglowaniu i przygodach morskich oraz o wykonywanych pieśniach, czym były dla żeglarzy i jakie niosą przesłanie. Na okoliczność takich wydarzeń, kilka lat temu powstał chóralny zespół muzyczny, który zabawiał zgromadzonych.



        Pod koniec pobytu nad morzem odbyło się "ognisko" chóralne - a raczej jego namiastka, ponieważ tak jak poprzednia impreza odbyła się w świetlicy ze względu na pogodę, która nie sprzyjała plenerowym zabawom. Obecni mieli okazję pośpiewać i posłuchać piosenek biesiadnych, a także okazjonalnych piosenek powstałych na okazję 40-lecia powstania Górniczego Chóru Męskiego. Niestety ze względu na wybuch pandemii nasze spotkanie benefisowe jeszcze się nie odbyło, ale piosenki powstałe na tą okazję są często przez nas wykorzystywane.
 
    Wspaniałym wydarzeniem muzycznym były dwa koncerty fortepianowe naszego chórzysty Mateusza Wiszowskiego, który zaprezentował nam kilka swoich kompozycji. Uchylił również rąbka tajemnicy o powstawaniu swoich utworów. Nasz tegoroczny pobyt nad morzem uważamy za udany.

Dziękujemy Agnieszce Kujawskiej i Krzysztofowi Porzyckiem za wykonanie zdjęć - więcej foto


KRONIKA " SZANTOWISKO"

Wideo: Magdalena Strzelecka