HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT





















W dniach 4-5 października przebywaliśmy w Serbii biorąc udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Belgradzie - We Are SingingDunum Choral Festival. W pierwszym dniu festiwalowym, koncerty zespołów odbyły się w podziemiach muzeum - pałacu rezydencji księżnej Ljubicy (Konak kneginje ljubice). Ten dzień koncertowy poświęcony był muzyce sakralnej.

"Kumbaya my Lord" - Belgrad, dnia 4.10.2024r
Źródło - link do filmu pochodzi ze strony organizatorów festiwalu - link do strony

Ostatni zaprezentowany utwór "Kumbaya my Lord" był wykonany z solista i akompaniamentem instrumentów. Solista - Jarosław Bodakowski, djembe - Marek Kałużny, fortepian - Agnieszka Kujawska. Aranżacja naszego dyrygenta Krzysztofa Kujawskiego tego utworu na chór męski jest bardzo ładna, co potwierdzają nie tylko organizatorzy festiwalu - nie spodziewali się - znów zaskoczyliśmy słuchaczy.

Pierwszy dzień festiwalu - muzyka sakralna -  wideo z muzeum - wideo: Jarosław Bodakowski
td>


Utwór jest tłumaczeniem modlitewnego błagania Pana Boga a początkowo była prostym apelem do Stwórcy, aby przyszedł i pomógł potrzebującym. W pięknej scenerii podziemiach muzeum zaprezentowały się trzy zespoły (czarty nie dojechał) z Bułgarii, Turcji i nasz górniczy.


         
Drugi dzień koncertów miał miejsce na deskach sceny Filharmonii Belgradzkiej. Tutaj zaprezentowało się więcej zespołów a na zakończenie festiwalu połączone zespoły zaśpiewały kanon, który wcześniej organizatorzy wysłali do uczestników festiwalu. Tutaj był repertuar dowolny a my zaprezentowaliśmy różnorodny, który sądząc po brawach pomimo bariery językowej trafił do słuchaczy.

"Most na rzece Kwai" Sala koncertowa Filharmonii Belgradzkiej - Belgrad, dnia 5.10.2024r
Źródło - link do filmu pochodzi ze strony organizatorów festiwalu - link do strony

Tutaj zaprezentowaliśmy dwa utwory z solista i akompaniamentem instrumentów. Soliści - Mateusz Wiszowski,  Jarosław Bodakowski, gitara basowa - Marek Kałużny, fortepian i instrumenty perkusyjne- Agnieszka Kujawska, harmonijka ustna - Jan Staniewski.

Po występie wszystkich zespołów, połączone chóry zaśpiewały piosenkę zamykającą festiwal

"I Like the flowers" Sala koncertowa Filharmonii Belgradzkiej - Belgrad, dnia 5.10.2024r
Źródło - link do filmu pochodzi ze strony organizatorów festiwalu - link do strony

Wideo z filharmonii - Jarosław Bodakowski

Przed występem w Filharmonii Belgradzkiej zwiedzaliśmy miasto. Na trasie naszej przewodniczki była oczywiście piękna cerkiew prawosławna św. Sawy - największej w Serbii. Za pozwoleniem popa - gospodarza mającego pieczę nad świątynią, mogliśmy zaśpiewać pieśń starocerkiewną "Dostojno jest" Dmitrija Bortnianskiego. Gdy skończyliśmy odpowiedzialny tego dnia za cerkiew pop był bardzo zadowolony a wyszło jeszcze trzech i gratulowało dyrygentowi, więc nasz maestro zapytał czy możemy wykonać polską pieśń sakralną "Ojcze nasz" S. Moniuszki i dostaliśmy pozwolenie. Otrzymaliśmy gratulacje od popa i innych kapłanów tej świątyni, którzy słysząc pieśni wyszli posłuchać - oczywiści bacznie nas obserwując.

"Dostojno jest" - Cerkiew św. Sawy w Belgradzie, dnia 5.10.2024r.

"Ojcze nasz" - Cerkiew św. Sawy w Belgradzie, dnia 5.10.2024r.

Po zakończeniu festiwalu w dniu 6.10. opuściliśmy Serbię i zatrzymaliśmy się na dobę w Budapeszcie. Oczywiście zawsze mamy przewodnika abyśmy przy okazji wyjazdu na dany festiwal mogli zwiedzać i poznać historię danego miasta i nie inaczej było w tym przypadku, bo zwiedzaliśmy zarówno Belgrad jak i Budapeszt.


W niedzielę podczas zwiedzania stolicy Węgier w przepięknej Bazylice św. Stefana - w której trudno o pozwolenie za zgodą gospodarzy zaśpiewaliśmy "Ave Maria" Fr. Witta i "Ojcze nasz" S. Moniuszki. Pieśni były również modlitwą o bezpieczny powrót do Polski. To największa świątynia chrześcijańska na Węgrzech, która może pomieścić aż 8500 wiernych.

 "Ave Maria" i "Ojcze nasz"
Bazylika pw. św. Stefana w Budapeszcie, dnia 6.10.2024r.

         Wyjazd na to wydarzenie stał się możliwy dzięki współfinansowemu wsparciu KGHM Polska Miedź S.A, a pomoc organizacyjną udzieliły nam Zakłady Górnicze Lubin. Serdecznie dziękujemy.

więcej foto  / autorzy: Piotr Bołkanowicz, Piotr Woźniak, Marcin Rycicki